2. diel - MAJITEĽ A MANAŽÉR FIRMY 2V1. PREČO A KEDY ZAČAŤ ROZLIŠOVAŤ ROLY?

 

MAJITEĽ ZAČÍNA PRACOVAŤ NA FIRME, NIE VO FIRME

Za majiteľa toto žiadny manažér neurobí. Keby to dokázal, vo väčšine prípadov by mal vlastnú firmu. Ak to majiteľ nedokáže, firma logicky ustrnie na určitej veľkosti, na určitom vývojovom stupni, ktorý sa rovná možnostiam a schopnostiam majiteľa riešiť veci viac ako stratég než operatívna osoba.Faktom je, že na manažérsku prácu si človeka najať môžete. Na „majiteľskú prácu“ len ťažko. Ak teda nebudete vo svojej mysli a každodennej činnosti robiť rozdiel medzi majiteľom a manažérom firmy, budete nielen prepracovaní, ale firma zároveň nebude schopná rozvoja – pretože jej ten komfort a priestor nedoprajete.Ako rozoznať chvíľu, kedy je potrebné ostro rozlišovať rolu majiteľa a manažéra?Nedá sa hovoriť o tom, že by nastal jeden konkrétny okamih, kedy by mal majiteľ svoju pozíciu „šéfa prevádzky“ prepustiť inému človeku a posunúť sa „vyššie“, do viac strategickej činnosti (ktorá, ak je vykonávaná dobre, má, mimochodom, omnoho väčší efekt na celkovú výkonnosť a výsledky firmy než operatíva sama osebe). Existujú skôr isté indície, že situácia je v podniku zrelá na posun – vyššiu vývojovú fázu života podniku. 

Medzi základné indície patrí napríklad dobre nastavený biznis model, čo znamená, že v rámci ekonomických ukazovateľov vidíte, že vaše podnikanie je, okrem iného, finančne zdravé, vytvárate zisk, máte finančný vankúš, každým rokom vám – hoci len mierne – stúpajú tržby. Rozširujete okruh a množstvo zákazníkov. Medzi ďalšie indície patrí fakt, že neviete, čo skôr, ste prepracovaní, v práci trávite neúmerné množstvo času k výsledkom, ktoré generujete. A definitívnym kritériom je, samozrejme, ekonomika samotná – pokiaľ nemáte na to, aby ste si mohli najať manažéra, potom len ťažko môžete striktne odlišovať rolu a prácu majiteľa a manažéra. Musíte to skrátka ďalej robiť vy, napriek tomu, že ste prepracovaní či namočení do „päťdesiat a jednej veci“.

entrepreneur 1340649 640

Keď si manažéra firmy môžete dovoliť, no i tak to neurobíte

Na druhej strane sú situácie, kedy si majiteľ firmy môže finančne dovoliť najať manažéra, ale s ohľadom na vyšší príjem pre seba tak neučiní, aby tzv. „ušetril“. To sa krátkodobo môže javiť ako dobrá stratégia – vyšší zisk pre vás, keďže ušetríte na mzde pre manažéra. V dlhodobom horizonte tým však znemožňujete firme rásť, ako aj vytvárať vnútri firmy pevný systém riadenia. Alebo, ak chcete, štruktúru pre riadenie. Podnik tak bez ohľadu na jeho ďalší rozmach a riadenie dostáva do vienka tzv. „one-man show“ vedenie. Všetko stojí a padá s majiteľom firmy, ktorý si v takej pozícii nenahraditeľnosti často rád hovie. No má to jeden háčik. Firma, až na výnimky, je odsúdená na stagnáciu. Nikto nemá kapacity, aby všetko donekonečna dokázal uniesť na svojich bedrách. Majitelia potom často hovoria niečo v zmysle: musím uživiť päťdesiat zamestnancov. Logika veci je postavená na hlavu. Má majiteľ živiť a uživiť päťdesiat zamestnancov? Alebo má päťdesiat zamestnancov živiť firmu a prispievať k jej prosperite?Pravdaže, po rokoch driny, keď všetko robíte väčšinou sami – či už ako živnostník, alebo ako malý podnikateľ – je ťažké v hlave odrazu „prehodiť výhybku“, začať sa správať ako majiteľ a pracovať tak, aby ste naplnili rolu a účel pozície, kedy zhora koordinujete celý podnik. Avšak práve v tom, aby ste tento prerod mentálne zvládli, neraz tkvie tajomstvo ďalšieho rastu vašej firmy.

 

Autor článku: Ing. Jiří Jemelka, MBA

Joomla SEF URLs by Artio

Dáme vaší firmě pevný řád

Již mnoho let pomáháme malým a středním firmám, jak v období překonání firemní krize, tak v nastartování růstu. Pojďme spolupracovat na Vaší firmě!

Restart firmy

Potřebuje Váš business znovu nastartovat? Vypracujeme Vám podrobný plán a pomůžeme s jeho zabudováním do firmy a jejího denního chodu.

Upgrade firmy

Víte, že je na tom Vaše firma dobře, ale zároveň tušíte, že má stále ještě nevyužitý potenciál? Ukážeme Vám reálný obraz Vaší společnosti a najdeme příležitosti k růstu.
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

CHCEM SI OBJEDNAŤ SCHÔDZKU