1. diel - Majiteľ a manažér firmy 2v1. Prečo a kedy začať rozlišovať roly?

Mnohí ľudia z radov živnostníkov, majiteľov mikrofiriem a malých firiem, ale v mnohých prípadoch tiež majitelia stredne veľkých firiem, si často neuvedomujú dve základné veci. Jednak, že pri rozvoji a raste podnikov existujú rôzne fázy a míľniky. Ako príklad môžeme uviesť, že niečo iné je byť živnostník, ktorý pracuje sám na seba, niečo iné je mať prvých 2 – 3 zamestnancov, ktorých dokáže efektívne riadiť sám majiteľ a niečo iné zamestnávať 10, 15 či 20 ľudí, ktorých už efektívne jeden človek viesť nedokáže. Takýchto míľnikov počas rozvoja firmy je mnoho.

Po druhé, majitelia si neraz nie sú vedomí najmä faktu, že sa postupne menia roly a nároky na činnosť človeka, ktorý stojí na čele svojej firmy. V tomto zmysle zároveň stále existuje malá osveta vo veci, ktorá je známa už dlhé roky z rôznych štúdií a výskumov naprieč odborom nazývaným „riadenie firiem“.

 away 1020284 640

V začiatkoch je, pochopiteľne, všetko na bedrách majiteľa

Ako sme už napísali v úvode, v podnikaní existujú minimálne tri základné roly: majiteľ, manažér, expert. No hlavne začiatky podnikania sú obdobím, kedy sa všetky tri spomínané roly zlievajú do jednej, ktorú reprezentuje sám majiteľ, zakladateľ firmy. Práve v týchto začiatkoch leží ako vedenie podniku (exekutíva), tak aj práca samotná (operatíva) na bedrách živnostníka, mikropodnikateľa/malého podnikateľa. Čo si v tejto fáze on sám neodpracuje, to zaňho nikto iný nespraví a inak to ani nejde. Ak sa časom ukáže, že daný jedinec je šikovný a podnikanie mu začne prekvitať, nadíde chvíľa, kedy bude na palubu firmy potrebné pribrať ďalších pracovníkov. Nechajme teraz stranou rolu experta (technika, špecialistu). Bude nás zaujímať predovšetkým rozdiel medzi rolou majiteľa a manažéra.

Majiteľ firmy a manažér firmy – aký je medzi nimi rozdiel?

Úplne základné rozdelenie by sme mohli nastaviť takto: majiteľ sa stále pýta, čo je najlepšie pre firmu, čo je potrebné urobiť práve teraz (ale aj o týždeň, mesiac, rok) pre to, aby firma prosperovala. Manažér vo svojej role výsledky a závery vyššie uvedených otázok následne uvádza do života vykonávaním konkrétnych úloh. Áno, rola majiteľa je od určitej veľkosti podniku viac o premýšľaní, hľadaní ciest, testovaní, strategickom prístupe (niekto by povedal, že je o vizionárstve) a poskytovaní priestoru ľuďom, ktorí potom vykonávajú operatívnu prácu.

Majiteľ je naviac nezastupiteľný v ešte jednej základnej činnosti – a tou je kontrola. Čiže plánovanie, čo a ako ďalej, plus kontrola činnosti ľudí a firmy sú doménou majiteľa, v rámci ktorej je nenahraditeľný. Niekto by dokonca povedal, že ide viac o „filozofovanie“ než o reálnu prácu. Bohužiaľ, s týmto výsmechom sa môžeme nezriedka stretnúť tam, kde firmy živoria a majiteľ je ako „škrečok v koliesku“ – uštvaný, strhaný a plný horkosti zo svojho údelu. To, že si za to vo veľkej miere môže sám, si nikdy neuvedomí ani nepripustí.

Firmy, ktoré prekonávajú kritické míľniky, majú vo svojom strede majiteľa, ktorý postupne prichádza na to, že zo živnostníka „desaťbojára“, ktorý si všetko musí spraviť sám, je potrebné posunúť sa na ďalší „vývojový stupeň“. Že je nutné začať delegovať, plánovať, kontrolovať, a tým firmu pustiť do ďalšieho rastu. V tej chvíli sa niečo, čo bolo až do toho momentu zmiešané, teda rola a činnosť majiteľa a manažéra (v jednej osobe „otca zakladateľa“), rozdelí.

 

Autor článku: Ing. Jiří Jemelka, MBA

Joomla SEF URLs by Artio

Dáme vaší firmě pevný řád

Již mnoho let pomáháme malým a středním firmám, jak v období překonání firemní krize, tak v nastartování růstu. Pojďme spolupracovat na Vaší firmě!

Restart firmy

Potřebuje Váš business znovu nastartovat? Vypracujeme Vám podrobný plán a pomůžeme s jeho zabudováním do firmy a jejího denního chodu.

Upgrade firmy

Víte, že je na tom Vaše firma dobře, ale zároveň tušíte, že má stále ještě nevyužitý potenciál? Ukážeme Vám reálný obraz Vaší společnosti a najdeme příležitosti k růstu.
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

CHCEM SI OBJEDNAŤ SCHÔDZKU