PODNIKANÍM K VYHORENIU
Príznaky vyhorenia
Príznaky nie sú len psychické, ale aj fyzické. Nižšie uvádzame niektoré z nich. Často sa podobajú depresívnym príznakom. Preto ak vyhľadáte odbornú pomoc, je potrebné vystihnúť všetky syndrómy, ktoré napomôžu určiť diagnózu. Ani za jednu sa človek nemusí hanbiť.
Psychické príznaky:
Absolútna strata záujmu o prácu. Strata nadšenia, schopnosti pracovného nasadenia a vytrácajúca sa zodpovednosť a silnejúca ľahostajnosť k práci.
Bezdôvodne naštvanie sa na svojich spolupracovníkov, cynický alebo ľahostajný prístup ku klientom. Negatívny postoj k sebe, k práci, k firme a celkovo k životu.
Obmedzenie kontaktov s kolegami i klientmi. Ani vzťahy v súkromí sa pred syndrómom neschovajú.
Ťažkosti so sústredením, zabúdanie a pocity bezmocnosti sú ďalšími závažnými skutočnosťami, ktoré odhaľujú syndróm vyhorenia.
Pocit nedostatku uznania. Depresívne pocity.
Telesné príznaky
poruchy spánku, chuti do jedla,
rýchle dostavenie sa únavy a vyčerpania,
náchylnosť k ochoreniam, ťažkosti so srdcovou činnosťou, dýchaním alebo zažívaním,
svalové napätie a vysoký krvný tlak,
Ako predchádzať vyhoreniu
Zodpovednosť je dôležitá vlastnosť, avšak mať zodpovednosť aj za druhých nie je možné. S tým ide ruka v ruke náročnosť na seba samotného a na svojich kolegov. Jeden človek nemôže vykonávať všetko, je nutné zorganizovať prácu medzi svojich podriadených. Dôležitú úlohu hrá tiež stanovenie si priorít a naučiť sa hovoriť „nie“. Doma na prácu zabudnite.
Staňte sa pánom vlastného času. Každý máme aj osobný život, nezabúdajte naň. Ak nestíhate, nezdráhajte sa požiadať o pomoc. Naučte sa relaxovať. Nezabúdajte na zdravú stravu a dostatok spánku. Dôležité je tiež načúvať svojmu telu.
Premýšľajte pozitívne. Nedovoľte negatívnym myšlienkam a pocitom, aby ovládli vaše myslenie.
Liečba
Existujú dve možnosti, ako sa dostať von z bludného kruhu.
neurolingvistická psychoterapia,
individuálne kurzy proti vyhoreniu.